Šodien, 21.maijā Sabiedrības integrācijas fondā (SIF) notika nacionālā Sociālā inovācijas kompetences centra (SIKC) tikšanās ar politikas veidotājiem un ESF+ pārstāvjiem, ministrijām un iestādēm, to kontaktpunktiem, nevaldības organizācijām, plānošanas reģioniem, privāto un akadēmisko sektoru, lai apspriestu rīcības plānu sociālo inovāciju attīstībai Latvijā. SIF uzticēts koordinēt SIKC Konsultatīvās padomes jeb daudznozaru koleģiālas sadarbības platformu, kuras uzdevums ir veicināt stratēģisku sadarbību sociālās inovācijas jomā, to skaitā starptautiskā līmenī.
“Tā ir brīnišķīga iespēja darboties Konsultatīvajā padomē, kurā apvienojas liels skaits cilvēku, kuri ar prieku ir gatavi dalīties apņēmībā un savās zināšanās, kā uzsākt jaunas iniciatīvas sociālajā jomā. Tā ir atbalstāma sadarbība, zināšanu un pieredzes apmaiņa, arī kopīga mācīšanās, lai stiprinātu sociālās inovācijas kapacitāti. Mums, Sabiedrības integrācijas fondam, ir liels gods uzņemties vadību par šo sadarbības platformu, kas pulcina zinošus ekspertus un sociālos inovatorus. Lai mums ražīga darbošanās un dienas beigās varam pateikt, ka sociālās inovācijas ļoti labi sader un iekļaujas sociālās ekonomikas plānos,” novēlēja SIF sekretariāta direktore Inese Kalvāne.
Lai veicinātu sociālo inovāciju atbalstu un sadarbību, tika noteikti SIKC darbības stratēģiskie virzieni, ieskicēti galvenie rezultāti Sociālās inovācijas ekosistēmas kartēšanas pētījumā, noteikti SIKC konsultatīvās padomes darbības principi un tikšanās grafiks, kā arī SIKC aktivitātes 2025.gadā.
Savukārt Labklājības ministrija iepazīstināja ar SIKC sadarbības modeli Sociālās ekonomikas plāna ietvaros.
Kā būtisks nosacījums izkristalizējās “ekspertīze” jeb ekspertu loka identificēšana. Savukārt sadarbības veicināšanai un pieredzes apmaiņai plānots pieaicināt arī pārstāvjus no starptautiskiem kompetenču centriem.
Kopš 2024.gada oktobra SIF sadarbībā ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju un Labklājības ministriju mērķtiecīgi strādā, lai veidotu efektīvu sadarbības platformu, organizējot semināru ar visiem Latvijas plānošanas reģioniem, kā arī ar visām nozaru ministrijām, lai iepazīstinātu ar SIKC mērķiem, darbības aktivitātēm, sociālās inovācijas ekosistēmu un sociālām inovācijām Latvijā un ārzemēs.
SIF jau iepriekš organizēja virkni individuālās tikšanās ar nevalstiskām organizācijām, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un citām organizācijām, lai iepazīstinātu ar SIKC iniciatīvu un aicinātu sadarboties. Rezultātā tika izveidots SIKC Konsultatīvās padomes sadarbības projekts - daudznozaru koleģiāla sadarbības platforma, kuras uzdevums ir veicināt stratēģisku sadarbību starp publisko sektoru, NVO, akadēmisko vidi un privāto sektoru sociālās inovācijas jomā.
Pirmā SIKC Konsultatīvā padome tika noorganizēta šī gada 3.martā tiešsaistē, kura kopā pulcēja 25 personas, kuras kopumā pārstāvēja 16 dažādas organizācijas. Ņemot vērā tās norises gaitu un izrunātos jautājumus, tika pieņemts lēmums turpināt iesākto formātu, uzrunājot un iesaistot vairāk iestādes, kuras nodarbojas ar politikas plānošanu dažādās nozarēs, kā arī nodrošina finansiālu atbalstu ar Eiropas Savienības fondu atbalstu sociālo inovāciju īstenošanai un mērogošanai.
Uzziņa:
Sociālā inovācija ir jauns sociālas problēmas risinājums, kas ir efektīvāks, ilgtspējīgāks vai pieejamāks par esošajiem risinājumiem. Tā ir praktiska ideja vai risinājums, kas uzlabo cilvēku dzīvi un padara sabiedrību labāku visiem.
SIF 2024.gada 29.jūlijā parakstīja granta līgumu Nr. ESF-SI-2023-NCC-01-0002-SI plus un uzsāka projekta “SI Plus” ieviešanu Latvijā. Projekta “SI Plus” Darba pakas Nr.17 “Sociālās inovācijas kompetences centra konsolidācija Latvijā” (turpmāk – WP17) ietvaros ir paredzēts izveidot efektīvu nacionālo Sociālā inovācijas kompetences centra (SIKC) ieviešanas struktūru, kurā ir darbinieki, eksperti un partneri no dažādiem sektoriem, un noteikt lomu, atbildību un sadarbības mehānismus, lai nodrošinātu SIKC efektīvu darbību.