#Jaunumi #StandWithUkraine
Atbalsts Ukrainai

Latvijas iedzīvotāju sniegtā palīdzība un atbalsts Ukrainai un Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā vēl joprojām ir augsts. Ukrainas vai Ukrainas bēgļu atbalstam 2022. gadā ziedoja - 56%, savukārt 2023. gadā 51% cilvēku pēdējā gada laikā personīgi ir snieguši kādu palīdzību vai atbalstu Ukrainai rāda jaunākie Kantar Latvija aptaujas dati pēc Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) pasūtījuma.

Ukrainai vai Ukrainas bēgļu atbalstam katrs otrais (51%) pēdējā gada laikā personīgi ir sniedzis kādu palīdzību vai atbalstu Ukrainai. Visbiežāk iedzīvotāji ir ziedojuši naudu (26%), ziedojuši pirmās nepieciešamības preces, kā, piemēram, pārtiku, higiēnas preces, medikamentus (17%), vai pauduši atbalstošu attieksmi Ukrainai sociālajos tīklos (16%). Iedzīvotāji ir snieguši arī tādu atbalstu kā piedalījušies atbalsta pasākumos (8%), parakstījušies portālā «Manabalss.lv» par Eiropas Savienības oficiālās vai potenciālās kandidātvalsts statusa piešķiršanu Ukrainai (6%), 14% snieguši cita veida atbalstu.

44% Latvijas iedzīvotāju skatījumā Ukrainas kara izbeigšanai būtu jādara viss nepieciešamais, lai Krievija zaudētu un okupētās teritorijas atgrieztu Ukrainai.

“Latvijas iedzīvotāji turpina sniegt neatsveramu un būtisku atbalstu Ukrainai cīņā par demokrātiju ne tikai morālā veidā, bet arī darbos – ziedojot savus līdzekļus, mantas un laiku. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka sagurstam, sabiedrībai visos iespējamajos veidos jārāda globālajai sabiedrībai, ka mēs joprojām atbalstām Ukrainu tās cīņā par brīvu - neatkarīgu un vienotu Ukrainu. To var darīt ne tikai ziedojot, kas ir būtisks atbalsts, bet arī paužot atbalstošu attieksmi, tai skaitā 24.februārī piedaloties kopīgā pasākumā pie Brīvības pieminekļa “Kopā līdz uzvarai!””, stāsta SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Biedrība "Tavi draugi" nodrošina koordinētu humānās palīdzības sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā un Ukrainā, organizējot un koordinējot Latvijas iedzīvotāju, organizāciju un uzņēmumu brīvprātīgo iesaisti palīdzības sniegšanā. Kopumā kopš 2022. gada februāra biedrībā darbojušies vairāk nekā 5000 brīvprātīgo, uz Ukrainu nosūtīta humānā palīdzība vairāk nekā septiņu miljonu eiro vērtībā, tāpat vismaz 200 000 eiro apmērā sniegts atbalsts Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Plašāka informācija par nepieciešamo atbalstu: www.tavidraugi.lv.

"Esam no sirds pateicīgi ikvienam – gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem un organizācijām, kuri nepagurstoši palīdz un atbalsta Ukrainas armiju, tās civiliedzīvotājus un Latvijā patvērumu radušos ukraiņus. Vajadzības ir dažādas un tās laika gaitā mainās, tāpat arī vajadzībām ir sezonāls raksturs. Ziedojumi ir gan mantiski, finansiāli, tāpat arī būtiski uzsvērt, ka brīvprātīgo darbs Ukrainas labā joprojām ir ļoti nepieciešams un tiek novērtēts," stāsta biedrības "Tavi draugi" pārstāve Beāte Bēvalde.

 

*Aptauju veica pētījumu kompānija Kantar Latvija 2023. gada decembrī. Aptaujā piedalījās Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.