NVO inkubatora atklāšana

Ceļā uz spēcīgāku pilsonisko sabiedrību 2025.gada 2.jūlijā Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) atklāja jaunu atbalsta instrumentu - nevaldības organizāciju (NVO) inkubatoru -, piedāvājot mērķtiecīgu atbalstu visā Latvijā un stiprinot reģionālo kapacitāti.

Pasākumu atklāja SIF sekretariāta direktore Inese Kalvāne, savukārt plašāku izklāstu par programmas mērķiem un iespējām sniedza SIF sekretariāta direktores vietniece - Pilsoniskās sabiedrības atbalsta departamenta direktore Dace Spaliņa.

"NVO inkubatora pirmajā ciklā uzņemtas 52 organizācijas no dažādiem Latvijas reģioniem. Tās ir pirmie vēstneši arī pārējām jaunām organizācijām, ka tieši NVO inkubatoros varēs iegūtu zināšanas par organizācijas vadību, saņemt ekspertu padomus un profesionāļu atbalstu, audzēt savu ietekmi un sadarbības iespējas. Tā ir iespēja stiprināt savas nevaldības organizācijas kapacitāti, kas ir priekšnoteikums aktīvai pilsoniskajai sabiedrībai. Savukārt jo spēcīgākas NVO, jo vērtīgāka to ietekme un devums interešu pārstāvībā," uzsver D. Spaliņa.

Reģionālās pieejamības nozīmi un inkubatora darbību Kurzemē, Vidzemē, Zemgalē un Latgalē pasākuma laikā iezīmēja reģionālie vadītāji - Zane Feldmane, Vilis Brūveris, Anda Šarkovska un Jelena Jekimova.

No Kurzemes reģiona NVO inkubatora pirmajā ciklā piedalās biedrības "Aizvējā", "Vienoti dažādībā", "Dižkursa", "FutureWorks", "SenDurbe", "Galda spēļu klubs "Meeple Cave"", "KIRKO", "Vinetas Zirgi", "Libau Active", "Kaļķupe", "Bārtas raksti", "Donedange", "DEJA LIEPĀJAI" un "Mūsu izaugsme".

Zemgalē NVO inkubatora pirmajā ciklā iesaistījušās tādas organizācijas kā "Do-Re-Mi", "Krustpils Senioru skola", "Atašienes kopienas attīstības biedrība", "Zaļenieku pagasta iedzīvotāju biedrība", "Ārpus burbuļa", "Muldas ciems", "YOU+ Jelgava", "Pļaviņu bērniem", "Volejbola Klubs Haizivis", "Jaunrades un attīstības darbnīca", "Wirtzaw", "Dižozola ceļš", "Jauniešu Acīm" un nodibinājums "Jelgavas Bērnu atbalsta fonds".

"NVO reģionālie inkubatori ir lieliska iespēja ambiciozām organizācijām - tie sniedz iespēju individuālās sarunās ar tieši viņu vajadzībām piemeklētiem ekspertiem izzināt vēl neskaidros jautājumus, sastrukturēt darbību un izvirzīt jaunus attīstības mērķus. Jau pirmajās sarunās bija jūtama organizāciju ieinteresētība - tās augstu novērtē sniegto iespēju un ir gatavas pilnvērtīgi izmantot inkubatora piedāvājumu. Daudzas aktīvi vēlas iepazīt citas sava reģiona NVO, veidot jaunas sadarbības un tādējādi ilgtermiņā stiprināt savas kapacitātes, kā arī piesaistīt jaunus resursus savu mērķu sasniegšanai," norāda "Latvijas Lauku forums" kopienu projektu vadītāja un NVO inkubatora vadītāja Vidzemē Anda Šarkovska.

Vidzemes reģionā NVO inkubatorā aktīvi iesaistījušās biedrības "TE&PAT", "Sarežģītais Zvirbulēns", "1vesels1", "Mētriena", "Smēdes nams Cesvainē", "Mazie soļi ilgtspējā", "Tomes laši", "Litenes Ritenī", "Valmieras novada Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība", "Mēs Kalncempjiem!", "Lai viegli satikties!", "Paši" un "Jaungulbenes attīstības biedrība".

No Latgales reģiona NVO inkubatora pirmajā ciklā piedalās biedrības "Sociālās sadarbības Tilts", "AUSMAS MA", "Iespēju Horizonts", "Nerium", "Augšzemnieki", "Dekšāru NVO", "Ilūkstes jaunieši", "PREIĻI VIENO JAUNIEŠUS", "RVT AP", "riktīgi NAISS" un "Dāmu klubs ESI".

Paneļdiskusijā "No entuziasma līdz ietekmei: NVO inkubatora loma kapacitātes stiprināšanai un sabiedrības interešu pārstāvībai" piedalījās nozares pārstāvji, eksperti un programmas dalībnieki, iezīmējot inkubatora potenciālu kā atbalstu zināšanu pilnveidei, tīklošanās iespējām un ilgtspējīgu risinājumu attīstībai.

Pasākuma noslēgumā SIF padomes priekšsēdētāja un Ministru prezidentes parlamentārā sekretāre Karina Ploka izcēla, ka: "Šodienas steidzīgajā laikmetā NVO spēja rīkoties ir atkarīga no kapacitātes. Tieši to piedāvā NVO inkubatoru programma - mērķtiecīgu un praktisku atbalstu organizāciju profesionālai izaugsmei. Savukārt katra jauna nevaldības organizācija, kas šādā sadarbības formā stiprinās savu varēšanu ir nozīmīgs priekšnoteikums aktīvai pilsoniskajai sabiedrībai un mūsu valsts drošībai".

Publicitātes fotogrāfijas: https://failiem.lv/u/kna77tpb62

Par NVO inkubatoru:

NVO inkubators ir atbalsta programma, kas palīdz nevaldības organizācijām attīstīties un stiprināt savu darbību. Tā mērķis ir sniegt praktisku un mērķtiecīgu atbalstu biedrībām un nodibinājumiem, lai spētu efektīvāk piesaistīt resursus, īstenot projektus un veicināt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā. Inkubators piedāvā individuālu mentoringu, konsultācijas, apmācības un tīklošanās iespējas.

Projekta ietvaros paredzēti pavisam 4 inkubācijas cikli, viena inkubācijas cikla ilgums līdz 6 mēnešiem. 1. un 3.inkubācijas ciklā paredzēts uzņemt organizācijas, kas dibinātas pēdējos 3 gados, 2. un 4.inkubācijas ciklā varēs pieteikties organizācijas ar darbības laiku virs 3 gadiem. Katrā inkubācijas ciklā paredzēts uzņemt 10-15 organizācijas katrā inkubatora darbības reģionā. Visā projekta darbības laikā plānots sniegt atbalstu kopumā līdz 240 NVO.

NVO inkubatora darbību nodrošina biedrības "Impact Hub", "NEXT" un "Latvijas Lauku forums" saskaņā ar Sabiedrības integrācijas fonda pasūtījumu Eiropas Sociālā fonda plus projektā Nr. 4.3.4.5/1/24/I/001 "Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizāciju izaugsmei".

Saistītas tēmas

#Jaunumi #PilsoniskāsLīdzdalībasVeicināšana #NVOinkubators