Sabiedrības integrācijas fonds īsteno ESF+ finansēto projektu "Sociālo darbinieku un sociālo mentoru atbalsts patvēruma meklētājiem un starptautiskās aizsardzības saņēmējiem" (projekta Nr. 4.3.4.8/1/23/I/001), kura ietvaros tiek sniegts sociālais atbalsts patvēruma meklētājiem un starptautiskās aizsardzības saņēmējiem un sniegta palīdzība iekļaušanās procesā Latvijas sabiedrībā. Projekts tiks īstenots līdz 2029. gada decembrim, un tā kopējais budžets ir 2 198 208 eiro, no kuriem 1 868 476 eiro ir ES finansējums.
Projekta nozīmīgums un mērķi
Projekts tiek īstenots, lai nodrošinātu efektīvu atbalstu patvēruma meklētājiem un starptautiskās aizsardzības saņēmējiem, kas nonākuši Latvijā. Tā mērķis ir palīdzēt šiem cilvēkiem pārvarēt integrācijas izaicinājumus, veicināt viņu tiesību ievērošanu un dot iespēju aktīvi iekļauties Latvijas sabiedrībā.
Sociālo darbinieku un sociālo mentoru sniegtais atbalsts ir pielāgots katra klienta individuālajām vajadzībām. Katra klienta situācija tiek rūpīgi izvērtēta, izstrādājot sociālekonomiskās iekļaušanās plānu, kas ietver gan praktisku palīdzību, gan nepieciešamo informāciju, lai uzlabotu klienta dzīves kvalitāti. Īpaša uzmanība tiek pievērsta klienta pašnoteikšanās spējām un motivācijai, kas ir būtiska ilgtermiņa mērķu sasniegšanai.
Projekts aptver plašu atbalsta pasākumu klāstu, tostarp:
- individuālas konsultācijas par patvēruma procesu, mājokļa un nodarbinātības jautājumiem;
- atbalsts sociālo pakalpojumu pieejamībā, piemēram, veselības aprūpē, izglītībā un latviešu valodas apguvē;
- priekšnoteikumu radīšana klientu sociālekonomiskai iekļaušanai, ieskaitot darba meklējumus;
- sākotnējā palīdzība ikdienas situāciju risināšanā, tostarp dokumentu kārtošanā un pavadonību uz iestādēm.
Projekta sasniegtie rezultāti līdz 2024.gada 1.novembrim:
- atbalstu saņēmuši 805 klienti, kas veido 71% no kopējā patvēruma meklētāju un starptautiskās aizsardzības saņēmēju skaita, kas kopā PMIC Mucenieki un PMIC Liepna ir 1140 klienti;
- nodrošinātas 3746 konsultācijas un praktiskais atbalsts sniegts 2061 gadījums;
- sniegts atbalsts patvēruma meklētājiem un starptautiskās aizsardzības saņēmējiem no 46 dažādām valstīm: Afganistānas (19%), Indijas (12%), Tadžikistānas (9%) Irānas Islāma Republikas (7%), Bangladešas (6%), Kamerūnas (5%), Sīrijas Arābu Republikas (5%) un citā valstīm (Kongo Demokrātiskās Republikas, Mali, Gvinejas, Krievijas Federācijas, Senegālas, Azerbaidžānas, Somālijas u.c.).
Integrācija un izglītība: 128 klienti ir pabeiguši integrācijas kursus. 43 piedalījušies latviešu valodas apguves kursos, no kuriem 9 mācību programmu apguvuši pilnā apjomā.
Nodarbinātība: Sadarbība ar darba devējiem ir bijusi nozīmīga, palīdzot klientiem atrast darbu būvniecībā, lauksaimniecībā, loģistikā, sabiedriskajā ēdināšanā un citās nozarēs. Šāda veida atbalsts stiprinājis patvēruma meklētāju un starptautiskās aizsardzības saņēmēju spēju uzsākt patstāvīgu dzīvi Latvijā. Klientiem ar zemu izglītības līmeni, bez darba pieredzes un starpvalodas zināšanām ir lielākas grūtības atrast piemērotu darbu. Tomēr, pateicoties sociālo darbinieku un sociālo mentoru atbalstam, klienti ir ļoti motivēti un aktīvi iesaistās darba meklējumos.
Sociālie pakalpojumi: Nodrošināts atbalsts medicīnas pakalpojumu saņemšanā, mājokļa meklēšanā un citās ikdienas situācijās, ieskaitot tulkošanas pakalpojumus un juridisko palīdzību.
Projekts balstās uz ciešu sadarbību ar Latvijas institūcijām, nevalstiskajām organizācijām un darba devējiem. Sociālie darbinieki un sociālie mentori palīdz veidot dialogu starp klientiem un sabiedrību, nodrošinot izpratni un līdzdalību iekļaušanās procesā.
Projekts būtiski veicina patvēruma meklētāju un starptautiskās aizsardzības saņēmēju integrāciju, palīdzot viņiem meklēt iespējas apgūt valsts valodu, izprast sabiedrības normas un aktīvi iesaistīties darba tirgū. Sadarbība ar darba devējiem un valsts iestādēm nodrošina, ka šie cilvēki kļūst par pilnvērtīgiem Latvijas sabiedrības locekļiem.
Projekts ne tikai uzlabo patvēruma meklētāju dzīves kvalitāti, bet arī veicina gatavību piedāvāt humānu un ilgtspējīgu atbalstu tiem, kuriem nepieciešama aizsardzība, ievērojot starptautiskos cilvēktiesību principus un veicinot vienlīdzīgas iespējas un ilgtspējīgu attīstību.