Lai starpsektorāli un efektīvi attīstītu Sociālās inovācijas kompetences centra darbību Latvijā, Sabiedrības integrācijas fonds 2025.gada martā izveidoja Sociālās inovācijas kompetences centra Konsultatīvo padomi – platformu, kas apvieno dažādu nozaru profesionāļus, lai veidotu stratēģisku un abpusēji izdevīgu sadarbību sociālās inovācijas jomā Latvijā. 


"Konsultatīvā padome" darbības uzdevumi: 

  • noteikt stratēģiskos virzienu SIKC un sociālo inovāciju attīstībai Latvijā (piedalīsies plānu izstrādē, veiks ieteikumus politikas veidošanai); 

  • sniegt ieteikumus veiksmīgas sadarbības veicināšanai starp publisko pārvaldi, privāto sektoru(uzņēmumi, NVO utt.) un akadēmisko sektoru (caur pasākumiem, kas stiprinās sadarbību starp dažādiem sektoriem), kā arī iespēju un funkciju robežās veicināt starpsektorālo sadarbību; 

  • atbalstīt SIKC darbību un savu iespēju un funkciju iespējās, informatīvi nodrošinās atbalstu organizācijām un sociāliem inovatoriem, lai stiprinātu sociālās inovācijas ekosistēmu, veidotos jaunas sociālās inovācijas, kā arī tiktu mērogotas esošās.

Pirmā SIKC Konsultatīvā padome tika noorganizēta šī gada 3.martā tiešsaistē, kura kopā pulcēja 25 personas, kuras kopumā pārstāvēja 16 dažādas organizācijas. Ņemot vērā tās norises gaitu un izrunātos jautājumus, tika pieņemts lēmums turpināt iesākto formātu, uzrunājot un iesaistot vairāk iestādes, kuras nodarbojas ar politikas plānošanu dažādās nozarēs, kā arī nodrošina finansiālu atbalstu ar Eiropas Savienības fondu atbalstu sociālo inovāciju īstenošanai un mērogošanai. Šeit iespējams iepazīties ar sanāksmes kopsavilkumu: 

 

Otrā SIKC Konsultatīvās padomes sanāksme notika 2025.gada 21.martā Sabiedrības integrācijas fonda telpās, pulcējot 42 pārstāvjus no ministrijām, iestādēm, nevaldības organizācijām, plānošanas reģioniem, privātā un akadēmiskā sektora.  

Lai veicinātu sociālo inovāciju atbalstu un sadarbību, tika noteikti SIKC darbības stratēģiskie virzieni, ieskicēti galvenie rezultāti Sociālās inovācijas ekosistēmas kartēšanas pētījumā, noteikti SIKC konsultatīvās padomes darbības principi un tikšanās grafiks, kā arī SIKC aktivitātes 2025.gadā. 

Savukārt Labklājības ministrija iepazīstināja ar SIKC sadarbības modeli Sociālās ekonomikas plāna ietvaros. 

Kā būtisks nosacījums izkristalizējās “ekspertīze” jeb ekspertu loka identificēšana. Savukārt sadarbības veicināšanai un pieredzes apmaiņai plānots pieaicināt arī pārstāvjus no starptautiskiem kompetenču centriem. 

Kopējie secinājumi un SIKC loma 

SIKC potenciāls ir būt kā starpsektoru tilts un eksperimentu vide, kur: 

  • tiek stiprināta koprades kultūra un sistemātiska pieeja inovācijām; 

  • veidojas atvērtas sadarbības formas, kur katram partnerim ir loma un motivācija; 

  • tiek atsekota ietekme, izmantojot definētus rādītājus un kvalitatīvu atgriezenisko saiti; 

  • sanāksme demonstrēja kultūras un radošo industriju nozīmi izvirzāmā pilotprojekta atpazīstamības uzlabošanai un efektīvākai ieviešanai. 

Balstoties uz darba grupu priekšlikumiem, SIKC nākamie soļi: 

  • pilotēt vismaz vienu reģionālu sadarbības HUBu, vienojoties ar dažādiem sektoriem definēt savu lomu un uzņemties atbildību, 

  • noteikt konkrētajam pilotprojektam atsekojamības mehānismus un izmērāmos rādītājus. 

Nākamā SIKC Konsultatīvās padomes sanāksme plānota 2025.gada rudenī. Aicinām visus interesentus, kas vēl nav ietverti padomes dalībnieku sarakstā, sazināties ar Sociālās saliedētības departamenta direktores vietnieci Sanitu Lāci (sanita.lace@sif.gov.lv; tel. 29923080).

UZZIŅA:

Sociālā inovācija ir jauns sociālas problēmas risinājums, kas ir efektīvāks, ilgtspējīgāks vai pieejamāks par esošajiem risinājumiem. Tā ir praktiska ideja vai risinājums, kas uzlabo cilvēku dzīvi un padara sabiedrību labāku visiem. 

SIF 2024.gada 29.jūlijā parakstīja granta līgumu Nr. ESF-SI-2023-NCC-01-0002-SI plus un uzsāka projekta “SI Plus” ieviešanu Latvijā. Projekta “SI Plus” Darba pakas Nr.17 “Sociālās inovācijas kompetences centra konsolidācija Latvijā” (turpmāk – WP17) ietvaros ir paredzēts izveidot efektīvu nacionālo Sociālā inovācijas kompetences centra (SIKC) ieviešanas struktūru, kurā ir darbinieki, eksperti un partneri no dažādiem sektoriem, un noteikt lomu, atbildību un sadarbības mehānismus, lai nodrošinātu SIKC efektīvu darbību.