Ar kādu mērķi Sociālās inovācijas kompetences centri tiek veidoti ES?
Eiropas Savienībā 2014.-2020.gada plānošanas periodā tika nolemts veidot Sociālās inovācijas kompetences centrus dalībvalstīs, kā ES stratēģisku instrumentu, lai veicinātu sociālo inovāciju izplatību un ilgtspējīgu attīstību visā Eiropā, atbalstot vietējos risinājumus un starptautisku sadarbību. Šie centri kalpo kā vietējie un nacionālie tīkli, kas apvieno dažādas ieinteresētās puses, palīdz attīstīt kopīgas stratēģijas un rīcības plānus, kā arī nodrošina kapacitātes celšanu un zināšanu apmaiņu sociālās inovācijas jomā.
Galvenie iemesli un mērķi Sociālās inovācijas kompetences centru izveidei ir:
-
Palielināt sociāli inovatīvu risinājumu piedāvājumu sabiedrības būtisku problēmu risināšanā, tādējādi uzlabojot indivīdu un kopienu labklājību.
-
Veicināt starpvalstu sadarbību, zināšanu apmaiņu un kopīgu mācīšanos, lai stiprinātu sociālās inovācijas kapacitāti katrā dalībvalstī.
-
Atbalstīt sociālās inovācijas dalībniekus, palīdzot tiem labāk izmantot ES finansējumu, piemēram, Eiropas Sociālo fondu Plus (ESF+) un Eiropas programmu nodarbinātības un sociālās inovācijas (EaSI) ietvaros.
-
Izveidot uzticamus un ilgtspējīgus nacionālos resursus, kas koordinē sociālās inovācijas aktivitātes, veicina tīklu veidošanu un atbalsta politikas plānošanu un īstenošanu sociālās inovācijas jomā.
-
Atbalstīt sociālās inovācijas ekosistēmas attīstību, kas ir būtiska sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai un sociālo problēmu risināšanai, piemēram, darba apstākļu, izglītības, veselības aprūpes un kopienu attīstības jomās.
Eiropas Sociālo inovāciju centra funkcijas Eiropas Komisijas uzdevumā šobrīd veic Lietuvas Eiropas Sociālā fonda aģentūra - vairāk informācija šeit. Viens no Eiropas Sociālo inovāciju centra uzdevumiem ir organizēt ES līmeņa projektu konkursus, lai atbalstītu starptautiskus projektus sociālo inovāciju atbalstam. Informācija par aktuālajiem projektu konkursiem ŠEIT.
Latvijā, pamatojoties uz Ministru kabinets 2023.gada 5.decembrī apstiprināja informatīvo ziņojumu “Par iespējām nodrošināt nacionālā sociālo inovāciju kompetences centra darbību” Sabiedrības integrācijas fonds ir noteikts kā atbildīgā institūcija par Sociālās inovācijas kompetences centra funkcijas nodrošināšanu (MK sēdes protokollēmuma projekts). Informatīvais ziņojums pieejams ŠEIT.
Kopš 2024.gada jūlija, Sociālās inovācijas kompetences centra darbība tiek nodrošināta īstenojot Eiropas Sociālā fonda Plus pasākumu "Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā" un Eiropas Savienības Sociālās Inovācijas iniciatīvas Plus projektu “SI Plus”.