Sākums

Atbalsta aktivitātes romu tautības cilvēku integrācijai izglitības jomā Latvijā

diskrim

 Noslēgušās diskusijas par romu integrācijas jautājumiem izglītībā

Šī gada 8.aprīlī, Starptautiskajā romu dienā, ar pasākumu Rīgā noslēdzies Sabiedrības integrācijas fonda rīkotais diskusiju cikls par romu integrācijas jautājumiem izglītības jomā Latvijā. To galvenais mērķis ir sekmēt Latvijas romu kopienas vajadzību un labās prakses izglītības jomā iekļaušanu valsts līmeņa politikas dokumentos un praksē. Iepriekšējās diskusijas notikušas Limbažos, Jelgavā, Daugavpilī un Ventspilī.

Reģionālo diskusiju laikā konstatēts, ka tikai neliela daļa romu bērnu uzsāk savas mācības pirmskolas vecuma iestādēs, ļoti bieži netiek apmeklēta arī valstī noteiktā obligātā 5-6 gadīgo bērnu apmācība. Tādējādi, nonākot skolā, viņiem bieži vien ir zemas sociālās prasmes un sliktas latviešu valodas zināšanas. Šobrīd aptuveni 38% romu mācās klasēs, kas neatbilst viņu vecumam. Gandrīz ceturtā daļa mācās speciālajās izglītības iestādēs vai korekcijas klasēs. No aptuveni 1000 skolas vecuma bērniem tikai 29 mācās vidusskolā, nedaudz vairāk kā 30- profesionālajās izglītības iestādēs.

2014-04-08-Romu-diena-IZ 21„Par labo praksi izglītības problēmu risināšanā, īpaši pirmsskolas un sākumskolas posmā, uzskatāma skolotāju palīgu- romu piesaiste. Viņi ne tikai palīdz romu bērniem mācību procesā, bet arī veicina sadarbību starp skolu un romu kopienu. Diemžēl šobrīd no divdesmit sagatavotajiem skolotāju palīgiem izglītības iestādēs Jelgavā un Limbažos strādā tikai 4," stāsta projekta eksperte Daiga Zaķe. Skolotāju palīgu- romu darbu atzinīgi vērtē arī skolu vadība. „Pēdējo sešu gadu laikā kopš pie mums strādā skolotāju palīgi, neviens romu tautības bērns nav sūtīts uz pedagoģiski-medicīnisko komisiju. Nav tādu, kas būtu iesākuši un pametuši mācības skolā", uzsver Lādezera pamatskolas direktore Taiga Plitniece.

Vēl viena būtiska problēma ir zemais izglītības līmenis pieaugušo romu vidū. Šobrīd Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piedāvā gana plašu apmācību un profesionālās tālākizglītības programmu klāstu, taču liela daļa romu to nevar izmantot, jo nav ieguvuši nepieciešamo pamatizglītību. Bez pamatizglītības šobrīd ir iespējams apgūt tikai traktorista profesiju. Trūkst ilgtermiņa integrācijas un attīstības programmas romu kopienas atbalstam, tāpat nepieciešama arī pašu romu motivācija un aktīva līdzdarbošanās sava izglītības un sociālā līmeņa uzlabošanā, secināts projektā.

Pēc diskusijas Mencendrofa nama 2.stāva zālē tika atklāta izstāde «Romi Latvijā». Izstādē aplūkojamas mākslinieka Kārļa Rudeviča gleznas «Ganhāra», «Nagla» un "Mēs kādreiz bijām putni", romu grāmatu kolekcija, kā arī fotogrāfijas par romu dzīvi, kuru autors ir fotogrāfs un režisors Kaspars Goba. Tā visiem interesentiem bez maksas būs pieejama līdz šī gada 20.aprīlim. Pēc izstādes atklāšanas pasākuma apmeklētāji kopā ar romu kopienas pārstāvjiem devās kopīgā gājienā uz 11.Novembra krastmalu uz svinīgo ziedu palaišanu Daugavā, pieminot Otrā pasaules kara romu holokausta upurus.

FOTOGALERIJA

REZULTĀTI

Buklets „Romu kopiena Latvijā: situācija un labā prakse izglītībā". Lasīt vairāk..

Buklets "Romu kopienas izglītības vajadzības: secinājumi un ieteikumi romu kopienas atbalsta pasākumu plānošanai". Lasīt vairāk..

ZIŅU ARHĪVS

KONTAKTINFORMĀCIJA

Jeļena Šaicāne
PROGRESS projekta romu aktivitāšu koordinatore
T. 67078209
e-pasts:

 

es sif2

 

Projekts tiek finansēts ar Eiropas Savienības PROGRESS programmas atbalstu. Informācija publicēta projekta „Dažādi cilvēki, atšķirīga pieredze, viena Latvija" Nr.JUST/2012/PROG/AG/AD/3730 ietvaros. Par publikācijas saturu atbild Sabiedrības integrācijas fonds, un tajā nav atspoguļots Eiropas Komisijas viedoklis.