23. aprīlī Latgalē, Rēzeknē, aizvadījām pēdējo no pieciem Sabiedrības integrācijas fonda rīkotajiem reģionālajiem mācību cikliem “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?”, kur kopā ar ekspertiem sniedzām zināšanas un praktiskas iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanā un attīstīšanā. Latgales mācību ciklu noslēdzām ar īpaši sirsnīgām un saliedētas kopiena sajūtām – paldies visu piecu semināru dalībniekiem gan par atsaucību, ieguldīto laiku un enerģiju, gan par augsto mācību satura novērtējumu – 9,5 no 10 punktiem. Kopumā šo mācību ciklu apmeklēja 148 dalībnieki, viņu vidū sociālo dienestu speciālisti, NVO pārstāvji, komersanti un citi sociālo pakalpojumu jomas interesenti.
“Man bija lieliska iespēja piedalīties visos piecos šī jaudīgā mācību cikla semināros. No sirds pateicos par šo iespēju, jo pēc apmācībām jūtos daudz profesionālāka un pārliecinātāka par sevi! Ir mainījies ne tikai mans skatījums, bet arī pieeja darbam. Esmu apguvusi jaunu profesionālo terminoloģiju un guvusi dziļāku izpratni par sociālajiem procesiem kopumā. Tas noteikti palīdzēs gan projektu izstrādē, gan turpmākajā darbā ar sociālajām inovācijām. Īpaši vēlos izcelt mācību lielāko ieguvumu – jauniegūtos kontaktus. Šīs vērtīgās pazīšanās sniedzas ārpus vietējās kopienas – tās aptver visu reģionu un dažādu jomu pārstāvjus: gan no nevalstiskā sektora, gan valsts un privātā sektora. Tā bija īsta iedvesmas telpa, kur idejas burtiski bira kā no pārpilnības raga. Man klade pilna ar jaunām iecerēm, kuras nu iespējams īstenot, sadarbojoties ar jaunajiem domubiedriem,” tā pēc piecu semināru apmeklējuma izsakās biedrības “Sociālās sadarbības Tilts” valdes locekle Aiga Dakule.
Nodarbības vadīja profesionāli un pieredzes bagāti dažādu jomu eksperti – komunikācijas un sociālā darba eksperte, Latvijas Universitātes pasniedzēja Liesma Ose; Rīgas Tehniskās universitātes docente, biedrības "Zināšanu un inovācijas sabiedrība” vadītāja, biznesa trenere Vita Brakovska; inovāciju mentore, pakalpojumu dizaina stratēģe Liene Kupča; sociālo pakalpojumu plānošanas eksperts ar ilggadēju darba pieredzi Rīgas valstspilsētas pašvaldībā Juris Osis; sociālās jomas speciāliste, “Ventspils Sociālā dienesta” vadītāja Una Lapskalna-Alksne.
Lai labāk izprastu sociālo inovāciju tēmu un sociālo pakalpojumu nozares specifiku, mācību ciklu bagātināja trīs pieredzes stāsti. Par savu darbu stāstīja jau esošs sociālo inovāciju sociālo pakalpojumu jomā īstenotājs – Atbalsta mājas “Brīvupes” vadītāja Ingrīda Supe. Šis sociālais uzņēmums atrodas Balvu novadā un vienkopus piedāvā atbalsta pasākumus ģimenēm un bērniem – kanisterapiju (suņu terapiju), Montesori medicīniskās pedagoģijas nodarbības un citus rehabilitācijas un attīstību veicinošus pakalpojumus, kas nav pieejami tuvākajā apkārtnē. Tāpat bija iespēja dzirdēt Augšdaugavas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītājas Annas Jegorovas prezentāciju par biežākajām sociālās jomas problēmsituācijām un dienesta darbu to risināšanā. Savukārt sociālo pakalpojumu sniedzēja, “Resiliences centra” valdes loceklis Kārlis Mednieks dalījās stāstā par inovatīvu sociālo pakalpojumu ieviešanu un mērogojamību.
“Apmācības bija ļoti, ļoti noderīgas. Izzinot astoņas sociālo inovāciju pazīmes, sapratu, ka iecere, ko vēlamies attīstīt Preiļu novadā, ir atbilstoša – tas bija lielākais ieguvums. Sajūtas seminārā ir visnotaļ iedvesmojošas, jūtos motivēta turpmākam darbam, paldies!”– pēc 1. semināra “Kas ir sociālās inovācijas?” prieku pauž biedrības “Ģimenu atbalsta centrs Puķuzirnis” valdes locekle Inese Matisāne.
“Ļoti jaudīgi, vērtīgi, intensīvi, daudzpusīgi un domas raisoši. Ļoti labs mācību grupas lielums – dalībnieku ne par daudz, ne par maz, un tanī pašā laikā viņi reprezentē daudz labu piemēru kā jau esoši vai topoši sociālo pakalpojumu sniedzēji,” par 2. seminārā “Kā atrast īsto problēmu?” iegūto stāsta biedrības “Tavi draugi” projektu vadītāja Monta Vecozola.
Biedrības “Centrs MARTA” Rēzeknes filiāles vadītāja Alīse Potaša pēc 3. semināra “Kā veidot risinājumu ar sociālās inovācijas pieeju?” teic: “Šis seminārs bija ne tikai par rīkiem un metodēm, bet arī par attieksmi – par to, kā radīt pārmaiņas ar empātiju, sapratni un atbildību, un bieži vien nostājoties pret sistēmu, jo pārmaiņas sākas ar cilvēku, nevis risinājumu”.
“Es šodien biju pirmo reizi šajās mācībās, man ļoti patika. Ļoti noderīga informācija, daudz ko jaunu uzzināju. Varēju arī sevi prezentēt – liels prieks par to! Ļoti vērtīga ir arī komunikācija un pieredzes apmaiņa dalībnieku starpā,” sajūsmu pēc 4.semināra “Sociālās inovācijas izstrādes praktiskie soļi” apmeklējuma pauž uzņēmuma “Care Art” valdes locekle Jūlija Žugare.
“Ļoti priecājos, ka varēju piedalīties noslēdzošajā seminārā. Visnoderīgākie man no šī semināra ir trīs aspekti: zināšanas un izpratne par sociālo inovāciju saikni ar starpdisciplionaritāti un sociālās ietekmes mērīšanu. Un trešā šī semināra vērtība bija cilvēku savstarpējā iepazīšanās, jo šīs tīklošanās un sadarbības noteiki sekmēs sociālo inovāciju veidošanos Latgalē,” par ieguvumiem pēc 5.semināra “Ilgtspēja sociālajā inovācijā un starpnozaru sadarbība” stāsta Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne.
Mācību ciklu “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” veidoja pieci tematiski saistīti semināri. Pirmais deva padziļinātas zināšanas par sociālām inovācijām kā tādām un sniedza izpratni, ko nozīmē sabiedrībā un kopienā balstīti sociālie pakalpojumi. Otrajā un trešajā seminārā dalībnieki trenējās atšķirt problēmu sekas no cēloņiem, precīzi definēt problēmas un ar inovatīvām pieejām modelēja atbilstošākos risinājumus. Ceturtajā nodarbībā pievērsāmies sociālo inovāciju izstrādes praktiskajai pusei, balstoties Latvijas sociālo pakalpojumu sistēmā un normatīvajā regulējumā. Savukārt noslēdzošais seminārs tika veltīts ilgtspējas, sociālās ietekmes, mērogojamības un starpnozaru sadarbības jautājumiem.
Šādu mācību ciklu SIF organizēja visos Latvijas reģionos - Kurzemē, Rīgā, Vidzemē, Zemgalē un Latgalē, laikā no 29. janvāra līdz 23. aprīlim. Sakām lielu un sirsnīgu paldies visiem reģionu dalībniekiem par līdzdalību un vēlmi attīstīt Latvijā sociālās inovācijas. Ceram, ka semināros iegūtās zināšanas un prasmes noderēs darbā, un jau pavisam drīz leposimies ar jaunām inovācijām sociālo pakalpojumu jomā!
Mācību cikls “Kā radīt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” ir daļa no SIF īstenotā ESF+ projekta “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā”, kura mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību.
Informāciju sagatavoja Sabiedrības integrācijas fonds ESF+ projekta Nr. 4.4.1.1./1/24/I/001 “Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā” ietvaros. Par informācijas saturu atbild Sabiedrības integrācijas fonds.