Sākums > Finansējuma avoti > ARHĪVS > Latvijas un Šveices sadarbības programma 2009-2012[..] > Prakse > Lai varētu sadzīvot, mums vajadzīgas zināšanas[..]

Latvijas - Šveices sadarbības programmas logo


Lai varētu sadzīvot, mums vajadzīgas zināšanas

(mudinājums veselīgam dzīvesveidam pilsētā, kurā piedzims vējš)

2010.CH04/mic-17

Cilvēks bieži nenovērtē to, ka ir vesels. Liepājas Diabēta biedrība sadarbībā ar Liepājas pilsētas domi īsteno projektu, kura mērķis ir mudinājums veselīgam dzīvesveidam pilsētā, kurā piedzimst vējš, iesaistot gan seniorus, gan cukura diabēta pacientus. Diemžēl cukura diabēts ir vielmaiņas slimība, kura nav pilnībā ārstējama. Tādēļ, lai varētu sadzīvot ar šo slimību, ir nepieciešamas zināšanas. Latvijā vairāk kā 70 000 cilvēku slimo ar cukura diabētu, kas ir piektais izplatītākais nāves cēlonis.
Kā atzīmē biedrības vadītāja, Ritma Maļinovska: “Izglītošana ir projekta galvenais mērķis”. Projekts, kuru Liepājas Diabēta biedrība īsteno ar Šveices Konfederācijas un Latvijas valsts  atbalstu, vērsts uz cukura diabēta pacientu un viņu piederīgo izglītošanu un apmācību. Ievērojot pareizu dzīvesveidu, iespējams sekmīgi sadzīvot ar šo slimību. Savukārt, lai to varētu izdarīt, nepieciešamas zināšanas, speciālistu konsultācijas un regulāras pārbaudes, kā arī līdzcilvēku atbalsts.

Liepājas diabēta biedrība, kas darbojas jau kopš 1992.gada, nodrošina iespēju ikvienam bez maksas noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs, kā arī veic izglītojošo darbu par diabēta problēmām un veselīgu dzīvesveidu.

Kā galvenās projektā īstenotās aktivitātes jāmin: diabēta slimnieku izglītošana un fiziskās aktivitātes (nūjošana), diabēta pacientu apmācība pēc individuāli izstrādātas programmas, veselīga dzīvesveida popularizēšana un sabiedrības informēšana par diabēta riskiem, sniedzot konsultācijas, organizējot un piedaloties dažādos pasākumos.
Diabēta pacientu praktiskā un teorētiskā apmācība noritēja Jūrmalas pilsētas KRC “Jaunķemeri” Diabetoloģiskajā nodaļā, kas izveidota 2010.gadā. Pateicoties Šveices Konfederācijas un Latvijas valsts atbalstam, 18 cilvēkiem bija iespēja bez maksas apgūt piecu dienu apmācību programmu, kā arī iziet virkni dažādu procedūru. Iegūtās zināšanas tagad var nodot arī citiem, jo cilvēki, kas paši bijuši apmācībās, var mācīt arī citus. “Man ir zināšanas vairāk, kā man jāizturas pret savu slimību”, atzīmē kāda paciente. Jāatzīmē, ka šādu apmācību izmaksas ir 25,- Ls dienā, ko lielākā daļa pacientu paši atļauties nevar. “Valsts atbalsts cukura diabēta pacientiem ir ļoti nepieciešams”, norāda Liepājas Diabēta biedrības vadītāja Ritma Maļinovska.
Liepājas Diabēta biedrība sadarbībā ar Liepājas pilsētu četras reizes gadā organizē plaša mēroga informācijas dienas, kurās interesentiem piedāvā lekcijas, konsutācijas un pieredzes apmaiņu. Šī projekta ietvaros tiek segtas lektoru izmaksas. “Katru informācijas dienu mēs sākam ar dzeju, tad pārējie jautājumi, kas saistīti ar diabētu”, atzīmē Ritma Maļinovska.

Liepājas Diabēta biedrība sadarbībā ar Liepājas pilsētu piedalījās organizētajā pilsētas Veselības nedēļā un bez maksas veic cukura un holesterīna līmeņa asinīs noteikšanu, kā arī izsniedz informatīvus izdales materiālus.

Cukura diabēta pacientu vidū arvien lielāku popularitāti iegūst nūjošana, jo regulāras fiziskās aktivitātes ir viens no svarīgiem nosacījumiem, lai samazinātu cukura līmeni asinīs. Projekta ietvaros iegādāti 16 nūju pāri un organizētās nūjošanas aktivitātes divas reizes mēnesī.

Veselīga un aktīva dzīvesveida popularizēšanai biedrība 2011.gada vasarā piedalījās arī nūjošanas maratonā Liepājā. “Visvecākais dalībnieks, kas bija no diabēta biedrības, ir dzimis 1934. gadā, bet jaunākais 1972.gadā”, atzīmē biedrības pārstāves.

Īpaši jāatzīmē sadarbība ar Liepājas pašvaldību, kas ir šī projekta partneris. “Neviens pilsētas pasākums jau nenotiek bez mums”, saka Ritma Maļinovska, jo Liepājas pilsētā ir 3000-5000 cukura diabēta slimnieku kuriem nepieciešama izglītošana šīs slimības aprūpē. Cukura diabēts kļuvis par globālu saslimšanu, slimnieku skaits turpina pieaugt. Bieži cilvēki, kas saslimuši ar diabētu, kļūst noslēgti, tādēļ nereti nepieciešams arī psiholoģisks atbalsts. Kopumā projekta īstenošanas laikā Liepājas Diabēta biedrība dažādās aktivitātēs iesaistījusi ap 600 dalībniekiem.

 

Raksts izveidots: 2011.g.septembrī