eea-norway


“Šī ir bērnu MĀJA”

Tūlīt, 2009.gada decembrī apritēs gads, kopš EEZ/Norvēģijas valdības finanšu instrumentu "NVO fonda" programmas "NVO kapacitātes stiprināšanas programma" ietvaros gūtā atbalsta rezultātā darbu sākusi "Montessori bērnu māja", integratīvs izglītības un attīstības centrs bērniem vecumā no 0 līdz 12 gadiem, piedāvājot gan vecāku skoliņu ("Mēs topošās māmiņas sagatavojam emocionāli, runājam par krāsām, par rotaļlietām, par izjūtām"), gan bērnu rītus, gan dienas grupu, pēc skolas jeb vakara grupiņas apmeklējuma iespējas, gan arī individuālās konsultācijas bērniem un vecākiem un mācību kursus pedagogiem. Pārsteidzoši, bet lielāko daļu darbu paveic aptuveni 5 profesionāļu komanda, un Armands un Kate vien smaidot saka: "Tas nav tikai darbs - Montessori pedagoģija ir dzīvesveids!"

Projekta laikā atrastas piemērotas telpas atbilstoši gan formālajiem kritērijiem (divas sanitārās telpas, divas izejas, pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem u.c.), gan vietas pieejamībai ikvienam (sākotnējā ideja par mikrorajonu telpu nepieejamības un dārdzības dēļ pārcelta uz Rīgas centru). Tika veikta centra dokumentācijas izstrāde un noformēšana un Montessori pedagoģijā esošās novērojumu sistēmas veidlapu izstrāde un parauglietas sagatavošana, kas izmantojama centra pedagogu un speciālistu ikdienas darbā. Nu jau aiz muguras arī nogurdinošais un sarežģītais izglītības iestādes reģistrācijas process, atļauju iegūšana no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Sabiedrības veselības aģentūras un citām institūcijām. Veikta telpu iekārtošana un nepieciešamo materiāli iegāde darbam, kas bez projekta atbalsta būtu gandrīz neiespējama vai ilgtu vairākus gadus, tādejādi liedzot kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu lielākajai daļai šī brīža mērķa grupai. Nozīmīgs ieguvums ir arī detalizētas metodikas izstrāde katrai no piedāvātajām interešu programmām, kas šobrīd tiek izmantotas "Montessori bērnu mājā", bet ar kurām iepazīstināts plašs pedagogu un vecāku loks, tādejādi nodrošinot plašu projekta rezultātu ietekmi.

"Montessori bērnu mājas" projekts ir jaunas ģimenes - Armanda un Kates Pelēču - lolojums. Kad jautāju, cik bērnu "Montessori bērnu māja" spēj uzņemt, Kate atbild: "Pie mums stāv rindā. Kad atvērām Montessori bērnu māju (mēs to noteikti negribam saukt par bērnudārzu, kas saistās ar bērna atstāšanu, bet tieši par māju, jo mēs cenšamies radīt apstākļus, lai bērns justos kā mājās), mums bija šaubas par to, vai izdosies iesaistīt integratīvus bērnus, jo nereti projektos tiek norādītas dažādas mērķa grupas, bet, uzsākot projektu, rodas problēmas ar to noformēšanu. Taču, mums par pārsteigumu, vecāki nāca un pieteicās paši." Lai gan Montessori metodes tiek izmantotas vairākos kabinetos un bērnudārzos Latvijā, šķiet, ka tieši uz "Montessori bērnu mājas" atvēršanu gaidīja daudzi.

Telpas, kurās ik dienu dažādās programmās tiek iesaistīti aptuveni 20 bērni, ir ļoti siltas un mājīgas, ienākot bērnu mājā pārņem plašas, saliedētas ģimenes sajūta - ikviens bērns šeit ir personība, kurai ļauts darboties gan grupā, gan individuāli. Lielākā daļa spēļu un mācību materiālu veidota no koka, krāsas ir nomierinošas un maigas. Ar Montessori metožu palīdzību bērni uzlabo koncentrēšanās spējas un iemanto atbildības sajūtu - šeit nevalda bērniem raksturīgais haoss, jo ikviens ir atbildīgs par paša paņemto materiālu nolikšanu un darba vietas sakārtošanu. Bērni ir droši un runātīgi. Katru nedēļu bērnu mājā notiek tematiskas aktivitātes; pēdējā nedēļa veltīta putnu iepazīšanai, pirms tam bērni mācījušies atšķirt graudus un vārīt putru. Kopīgi tiek ceptas pankūkas un izdobti ķirbji, notiek zīmēšana, dekorāciju izgatavošana, kā arī ik nedēļu bērni dodas ekskursijās brīvā dabā, tāpēc vecākiem tiek izdalīts aicinājums neaizmirst par cimdiņiem un lietussargiem. Darbam, lai gan tas primāri vērsts uz izglītošanu, ir arī ārstnieciska ietekme. "Šodien pie mums ir trīs integratīvi bērni, bet to nevar manīt. Visi ir vienlīdzīgi un visi aktīvi iesaistās", tā Kate.

Armands atzīst, ka "Montessori bērnu skola" ir tikai sākums daudzajām idejām un vēlmei palīdzēt - nākotnē ir cerība arī uz pirmo Montessori skolu Latvijā.

 

2009.gada oktobrī